
Polski motosport na długą historię. Przez lata barwy naszego kraju reprezentowali zawodnicy, które wielkie sukcesy odnosili na arenie międzynarodowej. Kogo możemy wymienić w gronie najwybitniejszych kierowców?
Marian Bublewicz
Urodził się w 1950 roku, zmarł w 1993. Ikona polskiego sportu motorowego. Twórca pierwszego w Polsce profesjonalnego teamu rajdowego (Marlboro Rally Team Poland). Zmarł w wyniku obrażeń doznanych podczas IX Zimowego Rajdu Dolnośląskiego.
Marian Bublewicz w 1992 roku został wicemistrzem Europy, co w tamtym okresie stanowiło jedno z największych wyróżnień. Już rok później znalazł się w gronie 31 najlepszych kierowców świata zdaniem Międzynarodowej Federacji Samochodowej. Rajdowiec sięgnął po siedem tytułów mistrza kraju. Co roku w Olsztynie ma miejsce przejazd pamięci organizowany przez Olsztyński Klub Motorowy im. Mariana Bublewicza.
Sobiesław Zasada
Przyszedł na świat w 1930 roku. Nestor polskich wyścigów rajdowych, zdaniem wielu komentatorów i dziennikarzy najlepszy kierowca w historii kraju. Związany był między innymi z Steyr Puch, BMW, Mercedes-Benz oraz Porsche.
Sobiesław Zasada ośmiokrotnie został rajdowym mistrzem Polski. Pierwszy taki tytuł zdobył w 1960 roku, natomiast ostatni w 1973. Czterokrotnie był najlepszy w Rajdzie Polski, ale triumfował też za granicą (Austria, NRD, Bułgaria). W 1967 roku został wybrany Sportowcem Roku w Polsce. W 2021 wystąpił w Rajdzie Safari, co czyni go najstarszym kierowcą startującym w rajdowych mistrzostwach świata.
Robert Kubica
Urodził się w 1984 roku. Polski kierowca wyścigowy i rajdowy. Chociaż największe sukcesy odnosił w Formule 1, to z powodzeniem odnalazł się również w zawodach rajdowych. W 2008 roku został wybrany Sportowcem Roku w Polsce, natomiast w 2012 Człowiekiem Roku zdaniem magazynu “Top Gear”.
W Rajdowych Mistrzostwach Europy zadebiutował w 2013 roku i zajął odległe 23. miejsce. Niemniej niedługo później wystąpił w Rajdowych mistrzostwach świata WRC-2, gdzie okazał się najlepszym kierowcą w całej stawce. W 2022 i 2023 roku wywalczył drugie miejsce podczas wyścigu 24h Le Mans, zaś w 2023 zwyciężył w World Endurance Championship w klasie LMP2. Subaru Impreza które zbudował w TVN Turbo Przemek Szafrański na sprzedaż
Krzysztof Hołowczyc
Przyszedł na świat w 1962 roku. Kierowca rajdowy, którego największym sukcesem jest tytuł mistrza Europy zdobyty w 1997 roku. Dwa lata wcześniej został zaś wicemistrzem Starego Kontynentu.
Krzysztof Hołowczyc wielokrotnie startował w rajdach World Rally Championship, czterokrotnie znalazł się w czołowej dziesiątce. Jego najlepszym wynikiem jest szóste miejsce podczas Rajdu Polski. Kierowca jest trzykrotnym rajdowym mistrzem Polski. Od 2005 roku startuje w Rajdzie Dakar. W 2015 roku zajął trzecie miejsce w kategorii samochodowej. Wyprzedzili go jedynie Giniel de Villiers i Nasser Al-Attiyah.
Rajd Dakar to jedna z najbardziej znanych i popularnych imprez w świecie sportów motorowych. Jest ona organizowana od 1979 roku. Wśród Polaków, którzy spróbowali swoich sił w Rajdzie Dakar za kierownicami samochodów, znajdują się między innymi Adam Małysz, Andrzej Dziurka, Marek Dąbrowski oraz wspomniany już Hołowczyc. Terminarz wielu wyścigów możecie sprawdzić dzięki Superbet kod promocyjny.
Andrzej Jaroszewicz
Urodził się w 1947 roku. Syn premiera Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Piotra Jaroszewicza. Z tego względu nazywano go “Czerwonym Baronem”. W 1975 roku wygrał Rajd Warszawski, zaś rok później Rajd Polski.
Andrzej Jaroszewicz był uznawany za jednego z najlepszych polskich kierowców w latach 70. Z tego względu testował bolidy F1, gdy zastanawiano się nad zorganizowaniem jednego z wyścigów na terenie Polski. Ostatecznie zwyciężyła jednak opcja węgierska.
Podobnie jak w rajdach, ważna jest precyzja i dbałość o szczegóły w zarządzaniu swoimi profilami społecznościowymi. Jeśli zauważysz nieodpowiednie treści na Facebooku, skorzystaj z usługi zgłoszenia na Facebook. Pomoże to utrzymać wysoką jakość i bezpieczeństwo Twojej społeczności online.