
Mistrz Polski zatrzymany przez CBŚP
Rajdowy Mistrz Polski z 2017 roku został zatrzymany przez CBŚP za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudziła co najmniej 65 mln złotych.
Grupa zajmowała się wyłudzeniami VAT z handlu elektroniką, samochodami I częściami do nich, a także prawami do kopiowania i rozpowszechniania utworów muzycznych.
Filip N. został zatrzymany na polecenie prokuratora Łódzkiego Wydzialu Zamiejscowego Depertamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej. Prokuratura sprawdzi czy prowadzone działalności przez zatrzymanego jak sprzedaż luksusowych samochodów oraz usługi deweloperskie nie były prowadzone z działalności przestępczej.
Śledczy są bowiem przekonani, że Filp N. odgrywał ważną rolę w gangu vatsterów działającym w latach 2012-2017. W wyniku działalności szajki Skarb Państwa stracił ok. 65mln. zł.
Filip N. odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz za wręczenie łapówki osobie pełniącej funkcję publiczne.
Podczas zatrzymania zabezpieczono wiele przedmiotów, część z nich miał związek z przestępczą działalnością.
Oświadczenie Prokuratury Krajowej:
Na polecenie prokuratora Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali Filipa N.
Prokurator przedstawił mu zarzuty m.in. współkierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz przestępstw skarbowych. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Uszczuplenia podatku VAT w wysokości 65 milionów złotych
W toku postępowania prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2012 – 2017. Doprowadziła ona do niekorzystnego rozporządzania mieniem Skarb Państwa poprzez wyłudzenia podatkowe związane z fikcyjnym obrotem artykułami elektronicznymi, pojazdami mechanicznymi oraz częściami do nich, a także prawami do rozpowszechniania i kopiowania utworów słowno-muzycznych.
Podmioty zarządzane przez grupę wprowadzały w błąd urzędy skarbowe, co do faktycznego wewnątrzunijnego obrotu towarami, w tym co do zwrotu podatku VAT, a także co do wysokości należnego podatku. Na skutek działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 65 mln złotych.
Prokurator zabezpieczył dowody
W toku dotychczasowych czynności procesowych dokonano zabezpieczenia dokumentacji księgowej związanej z prowadzoną działalnością dotyczącą obrotu pojazdami, elektroniką i utworami słowno-muzycznymi. Zabezpieczono także od Filipa N. szereg przedmiotów, których zawartość będzie poddawana analizie w toku dalszych czynności.
Zatrzymany usłyszał zarzuty
W toku postępowania prokurator Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi przedstawił zatrzymanemu zarzuty współkierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego, prania brudnych pieniędzy kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kk, wręczania korzyści majątkowych osobie pełniącej funkcję publiczną kwalifikowane z art. 229 par. 1 kk w zw. z art. 12 kk oraz przestępstw skarbowych. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że Filip N. osiągał korzyści majątkowe z popełnianych przestępstw skarbowych oraz gospodarczych.
Podejrzanemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Tymczasowe aresztowanie
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa