
Kamień milowy w rozwoju motorsportu
W opublikowanym niedawno komunikacie prasowym, F1 poinformowała o pomyśle zredukowania śladu węglowego do minimum przez samochody startujące w tej serii. Plan ma działać długofalowo, a wejdzie w życie maksymalnie w roku 2030. Jak dowiadujemy się w tekście, prace nad neutralnością węglową trwały 12 miesięcy przy współpracy z ekspertami z dziedziny ekologii, inżynierami, oraz promotorami. Troska o środowisko włodarzy królowej motorsportu nie kończy się na tym ruchu. W planach jest również wprowadzenie samowystarczalnych fabryk, motorhome’ów oraz garaży, opiewających pobieraną energię na źródłach odnawialnych.
O najnowszym pomyśle wypowiedzieli się szef F1 – Chase Carrey, oraz prezydent FIA – Jean Todt
“Podczas swojej prawie 70-cio letniej historii, F1 wynalazła masę nowych technologii i innowacji, które pozytywnie wpłynęły na społeczeństwo oraz pomogło zmniejszyć emisję gazów. Zaczynając od przełomowej aerodynamiki, przez ulepszone hamulce, postęp dokonywany przez zespoły F1 wpływał pozytywnie na miliony współczesnych samochodów drogowych. Niewiele osób wie, że obecna jednostka napędowa F1 jest najbardziej wydajną na świecie, dostarczając więcej mocy, przy jednocześnie mniejszym zużyciu paliwa i emisji CO2, niż jakikolwiek inny samochód. Wierzymy, że F1 może kontynuować liderowanie w przemyśle motoryzacyjnym. Nasza praca nad energią w sektorze automobilowym sprawiła, że wkrótce świat ujrzy silniki o wewnętrznym spalaniu, nieemitujące dwutlenku węgla do środowiska.
Chase Carrey
Nasze zaanagażowanie w ochronę środowisko jest kluczowe. FIA popiera inicjatywę Formuły 1. Ruch ten jest nie tylko pozytywny w kontekście przyszłości motorsportu, lecz może przynosić duże korzyści dla społeczeństwa, jako całości. Nasza strategia jest prowadzona w związku z inicjatywami rozpoczętymi już kilka lat temu przez FIA wraz z oddziałem ds. ochrony środowiska. Ponadto, już w 2014 roku przedstawiliśmy hybrydową jednostkę napędową, która miała niebagatelny wpływ na rozwój motorsportu w najwyższych kategoriach. Z tego samego powodu, podjęliśmy decyzję o przedefiniowaniu filozofii oraz regulacji F1 od roku 2021. Wraz z zaangażowaniem z zespołów, kierowców, udziałowców i co najważniejsze milionów fanów na świecie, FIA oraz F1 są zaangażowane w rozwój motorsportu, w kontekście ekologii.
Jean Todt
Ruchy podjęte przez F1 oraz FIA nie były trudne do przewidzenia. Już od 2014 roku królowa motorsportu dąży do tego, by jak najmniej wpływać na środowisko. Decyzja ogłoszona niedawno jest kontynuacją polityki prowadzonej przez włodarzy, a jej dalsza ekspansja jest nieunikniona. W jakim stopniu wpłynie to na widowisko? Tego nie wiemy, lecz z pewnością lecz informacja ta zamknie usta szerokiej gamie krytykujących F1, opierających swoje zarzuty o negatywny wpływ na środowisko.