
Klara Kowalczyk wybrana do FIA Karting Academy jako najbardziej obiecująca spośród młodych zawodniczek
Klara Kowalczyk, II kartingowa wicemistrzyni Polski, zawodniczka kadry narodowej w kartingu, wygrała kwalifikacje na miejsce w mistrzostwach FIA Karting Academy Trophy, w których Światowa Komisja Kobiet FIA wybiera jedną, najbardziej obiecującą zawodniczkę spośród dziewczyn w wieku 12-14 lat z całego świata. W poprzednich latach zaciętą rywalizację w tym cyklu toczyli m.in. kierowcy znani z Formuły 1: Charles Leclerc czy George Russell.
FIA Karting Academy to inicjatywa mająca na celu identyfikację i szkolenie młodych talentów kartingowych w wieku od 12 do 14 lat. Uczestnicy tych mistrzostw startują w kategorii OK-Junior, na identycznych gokartach przygotowanym przez Międzynarodową Komisję Kartingową (CIK-FIA), wyposażonych w opony jednej marki.
W tym roku FIA Karting Academy Trophy odbędzie się już po raz 14. W sezonie 2021 rywalizację w tej serii wygrał Polak – Maciej Gładysz. Do cyklu przyjęto zgłoszenia 47 kierowców z 46 krajów, w tym dwóch z Polski. Kandydatów do FIA Karting Academy rekomendują krajowe federacje motorsportowe (do 53 zawodników, jeden kierowca z danego kraju) oraz Światowa Komisja Kobiet (FIA Commission Women in Motorsport), która wybiera jedną młodą kobietę spośród zgłoszonych zawodniczek z całego świata.
W tym roku FIA na to miejsce wybrało Klarę Kowalczyk, zeszłoroczną II kartingową wicemistrzynię Polski, co jest zarówno dużym sukcesem czołowej zawodniczki, jak i wyróżnieniem dla krajowej federacji – Polskiego Związku Motorowego.
Klara Kowalczyk.
– Nominacja do FIA Karting Academy mnie bardzo ucieszyła. Panie dokonujące wyboru w imieniu FIA doceniły moje tempo i waleczność na torze. Akademia to też najlepsza droga rozwoju dla zawodników debiutujących w kategorii OK Junior, cieszą mnie więc trzy rundy tych mistrzostw, w mocnej obsadzie na wymagających torach
Tegoroczna odsłona FIA Karting Academy Trophy składa się z trzech rund w trzech europejskich krajach. Zawody będą rozgrywane razem z rundami mistrzostw Europy w kategoriach OK i OK-Junior, w następujących terminach i lokalizacjach:
- 18-23 maja – Trzyniec, Czechy
- 15-18 czerwca – Rødby, Dania
- 27-30 lipca – Cremona, Włochy
Inauguracyjna runda odbędzie się na torze Steel Ring, który znajduje się tuż przy polsko-czeskiej granicy w okolicach Cieszyna i Ustronia. Jest to zatem świetna okazja dla polskich kibiców, by na żywo zobaczyć 12-letnią Klarę Kowalczyk w akcji.
Szybkie rundy WSK w Franciacorta i Sarno
Runda na torze Franciacorta była niezwykle mocno obsadzona. Kategoria OK Junior, w której rywalizuje Klara, była najliczniejszą grupą ze wszystkich, ze 105 zawodnikami startującymi w zawodach (druga co do liczebności kategoria, Mini Gr.3, liczyła 73 zawodników). Klara w wyścigach kwalifikacyjnych notowała dużą liczbę wyprzedzeń i pomimo wypadku w jednym z nich, weszła do finału, w którym metę przekroczyła na 22. pozycji, a po karze za uszkodzony zderzak ostatecznie zakończyła zawody na 28. miejscu.
Z kolei na torze Sarno pod Neapolem zawody zaczęły się pechowo. W czasie kwalifikacji (tzw. czasówki) została wypchnięta z toru przez innego zawodnika i w wyścigach startowała z końca stawki, znowu notując dużą liczbę wyprzedzeń (o 8-10 pozycji w górę). W finale Polka zajęła 28. miejsce, awansując o osiem pozycji.
Dobry początek zawodów europejskich FIA
Klara jest aktualnie najwyżej notowaną polską zawodniczką OK Junior w rankingu FIA
Po pierwszych pięciu zawodach sezonu 2023 Klara zajmuje wysoką, 36. pozycję w rankingu kierowców FIA w kategorii OK Junior i jest najwyżej notowanym polskim zawodnikiem w tej kategorii.
W marcu i kwietniu 12-letnia Polka ma zaplanowane starty w rundzie mistrzostw Europy na torze w Walencji (Hiszpania, 23-26 marca), oraz zawodach z serii WSK na torze w Cremonie (Włochy, 26-30 kwietnia).