Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
RAJDY

Rajdy bez wizy PZM znikną? Mamy odpowiedź ministerstwa

Rajdy bez wizy PZM znikną? Mamy odpowiedź ministerstwa

Nowa ustawa o homologacji samochodów rajdowych budzi kontrowersje. Według niektórych środowisk uniemożliwi ona organizację rajdów amatorskich bez wizy Polskiego Związku Motorowego. Zapytaliśmy ministerstwo infrastruktury o te kwestię.

Kto jest autorem tych słów które znajdują się na 22 stronie druku?

„Należy wskazać, że państwa członkowskie UE mają własne, niejednokrotnie odmienne rozwiązania
dotyczące regulowanego obszaru (np. we Włoszech ruch pojazdów sportowych może odbywać
się tylko i wyłącznie po wyznaczonych odcinkach specjalnych rajdów, zaś pomiędzy OS jest
wymagane korzystanie z lawety).”

We Włoszech nie ma takich regulacji i jest to oczywiste wprowadzanie opinii publicznej w błąd. We Włoszech samochody rajdowe mogą poruszać się pomiędzy OS bez użycia lawety.

 

Szymon Huptyś
Rzecznik prasowy

Podane w uzasadnieniu zmiany ustawy o publicznym transporcie zbiorowym informacje o zakazie poruszania się pojazdów sportowych pomiędzy odcinkami specjalnymi (OS), zostały uzyskane w drodze oficjalnego zapytania od włoskiej władzy homologacyjnej i dotyczyły pojazdów sportowych, które ze względu na niespełnianie wymogów homologacji typu UE, nie zostały dopuszczone do ruchu (nie są zarejestrowane).
Pojazdy sportowe biorące udział w wyścigach samochodowych, których nie można zarejestrować tak jak pojazdów spełniających wymagania homologacyjne, mogą być używane na drogach publicznych, tylko jeżeli odcinki tych dróg zostały czasowo zamknięte dla normalnego ruchu.
W przypadku kiedy taki odcinek dojazdowy został wyłączony na czas trwania rajdu, pojazd sportowy może się po nim poruszać „na własnych kołach”. W przeciwnym wypadku jego transport pomiędzy OS-ami może się odbywać jedynie pojazdem przystosowanym do przewożenia innych pojazdów.

Ministerstwo Infrastruktury nie ma wpływu na sposób stosowania i egzekwowania przepisów obowiązujących w innych krajach.

 Według ustawy z samochodów rajdowych zarejestrowanych w Polsce będą mogli korzystać tylko zawodnicy z odpowiednimi kwalifikacjami. W jaki sposób to będzie egzekowane? Co jeśli będzie ten samochód prowadzić ktoś inny? Np. mechanik? 

Szymon Huptyś
Rzecznik prasowy

W myśl przepisów, kierujący samochodem osobowym przeznaczonym do zawodów sportowych będzie musiał posiadać przy sobie wydruk z systemu teleinformatycznego właściwego polskiego związku sportowego, zawierający informację o posiadaniu licencji sportu samochodowego wydanej przez ten związek.
W przypadku kierowania samochodem osobowym przeznaczonym do zawodów sportowych przez osobę nieposiadającą takiej licencji, organ kontrolujący może zakazać dalszej jazdy.

Dlaczego według ustawy organizatorem rajdów w Polsce może być od tylko właściwy związek sportowy? Co w takim razie z organizatorami w całej Polsce którzy nie działają pod szyldem Polskiego Związku Motorowego i nie są z nim związani? Czy będą mogli oni nadal organizować legalnie rajdy? 

Szymon Huptyś
Rzecznik prasowy

PZM jest związkiem sportowym w rozumieniu przepisów ustawy o sporcie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1599 i 2185) i pełni funkcję polskiej federacji narodowej w sportach motorowych. Jest też członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także federacji międzynarodowych, takich jak FIA (Fédération Internationale de l’Automobile).

Na regulaminach FIA są opierane przepisy w zakresie warunków technicznych, jakie musi spełniać pojazd, aby został zarejestrowany i czasowo dopuszczony do ruchu jako samochód osobowy, przeznaczony do zawodów sportowych. Spełnianie tych warunków będzie potwierdzane książką samochodu sportowego wydawaną przez właściwy związek sportowy. Rozwiązanie to poprawi bezpieczeństwo zarówno uczestników imprezy, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Nowelizacja ustawy nie wskazuje, że jedynym uprawnionym do stosowania nowych przepisów związkiem jest PZM. Wprowadzenie przepisów umożliwiających czasowe dopuszczenie do ruchu samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych nie oznacza wykluczenia możliwości organizacji imprez sportowych w zakresie sportów samochodowych przez związki inne niż te zrzeszone w PZM. Organizatorzy tych imprez będą więc mogli działać na zasadach dotychczasowych, co oznacza, że pojazdy uczestniczące w tych imprezach nie będą mogły poruszać się pomiędzy odcinkami specjalnymi po drogach publicznych na własnych kołach, chyba że organizator imprezy uzgodni zarządcą drogi jej czasowe zamknięcie.



Wybrane dla Ciebie