Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
F1RECENZJERecenzje KSIĄŻKI F1

„Surviving to Drive”, czyli Steiner we własnej osobie – recenzja książki

„Surviving to Drive”, czyli Steiner we własnej osobie – recenzja książki

Gunther Steiner to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szefów zespołów w obecnym dziesięcioleciu. Szef zespołu Haas F1 Team, czyli pierwszego w pełni amerykańskiego zespołu F1 w XXI wieku, zyskał swoją sławę w szczególności dzięki serialowi realizowanego przez Netflixa pod tytułem Formula 1: Drive to Survive. Włoch rozkochał w sobie widzów poprzez jego autentyczność oraz wulgarny styl wypowiedzi. Jak możemy dowiedzieć się z książki, nabył takiego stylu podczas swojej kariery w rajdach samochodowych.

Książka jego autorstwa pod tytułem Surviving to Drive (Życie dla jazdy) również jest autentyczna i wydaje się przedłużeniem tego, co Steiner pokazał przed kamerami Netflixa. Gunther opisuje w niej jeden rok z życia szefa zespołu F1. Jeżeli jeszcze to was nie zachęciło do zasięgnięcia po lekturę tej pozycji mam nadzieję, że przekona was poniższa recenzja książki, którą przeczytałem w przeciągu tygodnia – nie mogłem od niej dosłownie oderwać wzroku.

Dziennik, wulgarny język i typowo brytyjskie poczucie humoru

Książka jest napisana w dosyć nietypowym stylu dla książek o tematyce F1, ponieważ głowa zespołu Haas F1 Team opisał rok swojej przygody jako szefa w postaci dziennika, w którym spisywał swoje przemyślenia oraz wydarzenia na torze oraz poza nim, w dniu danego wydarzenia. Od razu stworzyło to we mnie przeczucie, że to jest dobry sposób na przekazanie informacji. Późniejsza lektura tylko mnie w tym utwierdziła.

W przedmowie książki wita nas jako gospodarz całego przedsięwzięcia, jakim jest F1, Stefano Domenicali, czyli aktualny szef Formula One Group oraz prywatnie bliski znajomy Steinera. Już w jego wstępie można zrozumieć, co zaraz nas będzie czekało wczytując się w kolejne strony książki. Początkowo przedstawił szefa zespołu Haas F1 Team jako wielkiego pasjonata nie tylko Formuły 1, ale również szeroko pojętego motorsportu. Następnie jednak zaczął powątpiewać, jak opinia publiczna może odebrać książkę napisaną w pełni przez Gunthera. Drogi Stefano, trochę więcej wiary w przyjaciela!

Niektórych w książce może odrazić bardzo bezpośredni styl bycia Gunthera oraz jego wulgarny język, w związku z czym książka będzie raczej odpowiednia dla starszych adeptów i zagorzałych fanów królowej motorsportu. Mnie jednak podoba się to, w jaki sposób Włoch przemawia do nas w tej książce, ponieważ nikogo nie udawał i dzięki temu udało mu się zachować jego autentyczność. Dla przykładu, podczas jednego z dni przedsezonowych autor książki wita nas soczystym „Kto ku**a prosi o wywiad na temat Formuły 1 5 dni przed świętami?” ewentualnie „Wesołych świąt, zj**y”. Jeżeli ktoś pokochał Gunthera w serialu Netflixa właśnie za takie wypowiedzi oraz brytyjskie poczucie humoru, na pewno nie będzie zawiedziony pozycją Surviving to Drive. Przejdźmy jednak teraz do treści książki.

Rok z życia szefa zespołu F1, czyli zakulisowe rozgrywki prosto z padoku F1 i nie tylko

Luźny styl bycia oraz niestandardowe poczucie humoru to nie jedyne plusy książki napisanej przez Steinera. W tej pozycji możemy również znaleźć bardzo dużo ciekawych i interesujących wątków z zeszłego sezonu F1 z punktu widzenia amerykańskiej ekipy Haas F1 Team oraz jego szersze przemyślenia na temat sportu, wcześniejszych legend Formuły 1 oraz wiele wspomnień z początków pasji do motorsportu Włocha, który zaczął swoją przygodę z motorsportem właśnie w rajdach samochodowych.

Haas F1 Team

Wspomina tam między innymi Colina McRae, który wywarł na nim niesamowite wrażenie oraz o Nikim Laudzie, który wyrwał go ze świata rajdów i przeciągnął go na wyścigową stronę mocy. Co prawda jego początki w F1 nie należały do zbyt udanych, ale później dzięki temu doświadczeniu mógł pomóc swojemu staremu znajomemu, którym był Gene Haas, w wejściu do Formuły 1 jako pełnoprawny pierwszy amerykański zespół F1 w XXI wieku. Znajduje się tam wiele ciekawych wątków. Jednym z ciekawszych jest uwypuklenie jednego z największych talentów Gunthera, czyli nawijanie makaronu na uszy (brzmi jak każdy szef zespołu F1, prawda?) przy próbie uzyskania licencji od FIA umożliwiającej ściganie się zespołu Haas F1 Team w Formule 1.

Wracając do sezonu 2022, dla amerykańskiego zespołu był to chyba jeden z najbardziej szalonych sezonów w historii. Można to odczuć czytając książkę, ponieważ w zasadzie podczas prawie każdego weekendu wyścigowego autor książki przeżywał nieskończony rollercoaster. W książce znajdziemy interesujące nas fakty, takie jak wojna na Ukrainie, pozbycie się Uralkali oraz Nikity Mazepina z zespołu (grożącego później zespołowi Haasa), zatrudnienia nowego kierowcy na 2022 rok dosłownie tydzień przed startem nowego sezonu oraz wiele innych ciekawych historii. Wyobrażacie sobie reakcję Steinera na Pole Position zdobyte w zeszłym roku przez Kevina Magnussena podczas Grand Prix Brazylii? Wyobraźcie to sobie w takim razie dziesięciokrotnie intensywniej!

Haas F1 Team

Gunther Steiner opowiedział nam również w swojej książce o kosztach sławy, jaka dotknęła go po publikacji pierwszego sezonu Formula 1: Drive to Survive. Liczne zdjęcia z fanami i globalna rozpoznawalność zdaje się nie przytłaczać Włocha. Co więcej, w niektórych momentach zdaje się nawet, że mu to się podoba. Oczywiście do momentu, w którym ludzie zaczęli drukować jego podobizny na swoich koszulkach. Akurat tego fenomenu szef Haasa zupełnie nie może zrozumieć.

Nie mogę jednak pominąć faktu, że pewnych ważnych informacji szef zespołu Haasa nie mógł nam przekazać. W niektórych miejscach musiał się powstrzymywać od ujawniania nam pewnych, zakulisowych informacji. Mimo tego uważam, że książka opływa w dużą ilość ciekawych informacji. Myślę, że możemy Guntherowi darować zachowanie tajemnicy w chociaż kilku kwestiach.

Ocena książki

Jak z każdą pozycją, może ona znaleźć swoich fanów oraz wrogów. Ja jestem fanem tej książki poprzez jej autentyczność, której mam wrażenie brakuje dzisiejszemu światu F1, w szczególności w odniesieniu do szefów ekip, którzy muszą dbać głównie o poprawność polityczną zespołu. Gunther w ciekawym formacie zabrał nas na dłuższą przejażdżkę przez bardzo krętą drogę, w której przekazał nam bardzo dużo ciekawej wiedzy i nieznanych nam faktów z poprzedniego sezonu. Tak jak napisałem wyżej, wulgarny język używany przez autora może przez niektórych zostać odebrana jako minus tej książki ale ja spojrzałem na to z innej strony. Gdyby Steiner musiał pohamować się w tej książce z rzucaniem przekleństw na lewo i prawo, ta książka straciłaby na swojej prawdziwości, a przecież na tym głównie nam zależało.


Cytaty: Życie dla Jazdy, Surviving to Drive – Rok z życia szefa zespołu F1, Wydanie I, Kraków 2023, Wydawnictwo SQN



Wybrane dla Ciebie