
Ministerstwo Sportu: Kto przeciw napaści Rosji na Ukrainę dopuszczony w drodze wyjątku
Ministerstwo Sportu i Turystyki na Twitterze opublikowało stanowisko Polski odnośnie obecności Rosji i Białorusi w światowym sporcie.
‼️ Ministrowie ds. sportu, wśród nich @KamilBortniczuk, rozmawiają o sankcjach, jakie należy nałożyć na Rosję w zw. z agresją na Ukrainę.
❌Rosja i Białoruś nie powinny organizować międzynarodowych imprez
❌Wykluczenie rosyjskich drużyn/sportowców z międzynarodowej rywalizacji pic.twitter.com/ks9uzh8RDy— Ministerstwo Sportu i Turystyki (@SPORT_GOV_PL) March 3, 2022
Stanowisko Polski odnośnie obecności Rosji i Białorusi w światowym sporcie
Pragnę poinformować, że stanowisko Polskiego Rządu odnośnie rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę pozostaje niezmienne od jej rozpoczęcia – w XXI wieku nie może być najmniejszego przyzwolenia na wojenne działania Rosji oraz wspierającej jej Białorusi. W związku z tym haniebnym, niczym nieuzasadnionym atakiem uważamy za konieczne, aby społeczność międzynarodowa okazywała solidarność wobec Ukrainy i wspierała ją w każdym możliwym aspekcie życia społeczno-gospodarczego, również w sprawach związanych ze sportem.
Z zadowoleniem przyjęliśmy oświadczenia światowych federacji sportowych, w których potępiono rosyjski atak na Ukrainę i podjęto decyzje o wycofaniu się z organizacji imprez sportowych na terenie Rosji i Białorusi, a także postanowiono o pozbawieniu sportowców z Rosji i Białorusi możliwości udziału w międzynarodowych imprezach. Uważam, że w obecnej sytuacji uczestnictwo Rosji oraz Białorusi w zawodach międzypaństwowych jest niemożliwe, a zawodnicy z tych krajów mogą w drodze wyjątku występować jedynie w dyscyplinach indywidualnych pod neutralną flagą i bez używania jakichkolwiek symboli narodowych. Należy wypracować skuteczne mechanizmy tak, aby dopuszczeni do rywalizacji sportowej byli jedynie ci sportowcy z Rosji i Białorusi, którzy jednoznacznie opowiadają się przeciwko agresji zbrojnej na Ukrainę.
Słuszna jest również dzisiejsza decyzja Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, na mocy której rosyjscy i białoruscy sportowcy zostali wykluczeni z rozpoczynających się 4 marca XIII zimowych igrzysk paraolimpijskich w Pekinie. Wobec wojny wypowiedzianej Ukrainie, obecność rosyjskich i białoruskich sportowców na arenach olimpijskich zagroziłaby wiarygodności całej imprezy i podważyła uniwersalne respektowanie olimpijskich wartości.
Międzynarodowe środowisko sportowe musi pozostać zjednoczone w potępieniu rosyjskich działań na Ukrainie i podtrzymywać izolację Rosji oraz Białorusi w dziedzinie sportu. Wzywam wszystkie federacje sportowe do utrzymania nałożonych już sankcji oraz w przypadku federacji. które jeszcze się na takie sankcje nie zdecydowały, aby jak najszybciej to uczyniły.
Jednocześnie chciałbym podkreślić, że naszym obowiązkiem jako ministrów odpowiedzialnych za sport jest przyjęcie takich rozwiązań, które spowodują, że ewentualne konsekwencje ustanowionych sankcji nie wpłyną negatywnie na sytuację naszych zawodników, trenerów oraz związków sportowych. Mam nadzieję, że po dzisiejszym spotkaniu uda nam się przygotować wspólne stanowisko w tej sprawie.