
Zawody w sporcie motorowym wymagające wysokich kwalifikacji.
Odwiecznym marzeniem wielu pasjonatów motoryzacji jest praca w sporcie motorowym.
Jest to taka dziedzina, która obejmuje współzawodnictwo pomiędzy pojazdami lądowymi napędzanymi silnikami spalinowymi, odrzutowymi, turbinowymi lub rakietowymi. By podjąć zatrudnienie w tym obszarze należy posiadać odpowiednie kwalifikacje. Istnieje kilka zawodów, w których specjalizacja i odpowiednie umiejętności oraz wykształcenie są konieczne do otrzymania wakatu. Nie bez przyczyny próg wejścia jest tak wysoki – nawet najdrobniejszy błąd może pociągnąć za sobą duże konsekwencje.
Sport motorowy dzieli się na cztery dyscypliny – sport kartingowy, sport motocyklowy, sport samochodowy oraz sport żużlowy.
Wśród nich zatrudnienie mogą znaleźć następujący specjaliści:
Specjalista ds. paliw – w obrębie tego zawodu wyróżnia się kilka stanowisk. Obowiązki osoby zatrudnionej mogą dotyczyć produkcji paliwa, obrotu paliwami, kontroli jakości, rozliczeń, analityki, jak również zarządzania gospodarką odpadami. Takie osoby będą również odpowiedzialne za zastosowanie konkretnych paliw w konkretnych pojazdach (np. Formuła 1, motocykle wyścigowe). Kandydaci na to stanowisko mogą znaleźć aktualne oferty pracy pod linkiem: https://pl.jobsora.com/praca-specjalista-ds-paliw
Specjalista w dziedzinie aerodynamiki – aerodynamika to dział fizyki – mechaniki płynów – który bada zjawiska związane z ruchem gazów oraz ciał stałych w ośrodku gazowym, a także sił oddziałujących na te ciała. Do niektórych zadań specjalistów aerodynamiki będą należeć: projektowanie profili i elementów aerodynamicznych; aerodynamiczne projektowanie kanałów przepływowych; projektowanie CAD. Od kandydatów starających się o to stanowisko wymaga się najczęściej posiadania wykształcenia wyższego technicznego z kierunków mechanicznych.
Specjalista ds. telemetrii – telemetria jest dziedziną telekomunikacji, która zajmuje się technikami przesyłania wartości pomiarowych na odległość. Do obowiązków specjalistów z tej dziedziny należą m.in.: nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem, serwisem i rozwojem systemów telemetrycznych oraz wdrażanie nowych systemów; wykonywanie prac serwisowo-eksploatacyjnych zgodnie z obowiązującymi procedurami i harmonogramem. Oferty pracy dla specjalistów ds. telemetrii dostępne są na stronie: https://pl.jobsora.com/praca-specjalista-ds-telemetrii
Specjalista ds. materiałów – zależnie od dziedziny sportu specjalista ds. materiałów będzie odpowiedzialny za dokonywanie zaopatrzenia w materiały i komponenty produkcyjne zgodnie z przyjętą polityką, optymalizowanie stanów magazynowych, kontrolą materiałów oraz przygotowywanie i preparowanie próbek do badań metalograficznych i przeprowadzanie kontroli mechaniczno-technologicznych. Nierzadko osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna jest również za weryfikację i kontrolę badań laboratoryjnych pod względem zgodności z wymaganiami specyfikacji technicznej.
Specjalista od smarów – osoby zatrudnione na tym stanowisku (np. w dziedzinie utrzymania ruchu) odpowiedzialne będą m.in. za ocenę właściwości użytkowych smarów (temperaturę kroplenia, stabilność mechaniczną, wypieranie wody, wydzielanie oleju i pompowalność), dobór odpowiedniego smaru do określonych maszyn i sprzętów, kontrolę jakości smarów, jak również rozwiązywanie problemów technicznych poprzez dobór odpowiednich smarów do konkretnych urządzeń.
Specjalista od powierzchni – zależnie od dziedziny motoryzacji, specjalista od powierzchni będzie odpowiedzialny za odpowiednią konserwację, utrzymanie i kontrolę określonych powierzchni (np. tory wyścigowe). Taka osoba będzie również odpowiedzialna za okresowe przeglądy oraz wydawanie decyzji, czy dane powierzchnie nadają się do użytku. Nierzadko tacy specjaliści odpowiedzialni są również za projektowanie nowych powierzchni lub wdrażanie innowacji dla powierzchni istniejących.
Specjalista hydrodynamiczny – hydrodynamika, czyli inaczej mechanika płynów, to dziedzina zajmująca się badaniem przepływu płynów (gazy, ciecze), przy czym ścisły opis tych zjawisk jest ograniczony do przepływów laminarnych. Osoby wyspecjalizowane w tym obszarze (np. dla urządzeń podwodnych) będą odpowiedzialne np. wykonywanie badań charakterystyk hydrodynamicznych elementów platformy pływającej z wykorzystaniem oprogramowania CFD oraz za interpretację wyników, sporządzanie raportów i sprawozdań zawierających wyniki prac prowadzonych przez zespół badawczy, wykonywanie analiz, charakterystyk i zestawień.
Branża sportów motorowych kusi nie tylko ciekawymi i pełnymi wyzwań zajęciami, ale również bardzo dobrymi zarobkami. Kwoty wynagrodzenia nierzadko dorównują tym w branży IT i potrafią sięgnąć kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie (na wyższych stanowiskach kierowniczych). Są to odpowiedzialne zawody, gdzie najdrobniejszy błąd może wiele kosztować, stąd konieczność posiadania odpowiednich kwalifikacji i predyspozycji.
Więcej ogłoszeń na stanowiska pracy dla specjalistów w branży sportów motorowych można znaleźć na stronie https://pl.jobsora.com/