
Ubezpieczenie OC dla miłośników ekstremalnej jazdy – poznaj ranking najlepszych ofert!
Kierowcy, którzy cenią sobie doznania z szybkiej jazdy, często zastanawiają się nad różnicą pomiędzy KW a KM. Oba wspomniane parametry opisują moc motoru napędowego, jednak w inny sposób. Warto więc rozważnie wybierać silnik wybrać, aby przyjemność na trasie była jeszcze większa. W przypadku ekstremalnej jazdy nie należy zapominać również o odpowiednim ubezpieczeniu. Jak moc silnika wpływa na wysokość składek OC? Sprawdź już teraz!
Jakie czynniki wpływają na koszt ubezpieczenia OC?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a więc konieczne, jeżeli kierowca chce się poruszać legalnie po polskich drogach. Niezależnie od rodzaju i wieku pojazdu, każdy właściciel powinien pamiętać o corocznym opłaceniu składek. Za brak ważnej polisy OC lub przerwanie jej ciągłości grożą wysokie kary finansowe. Czy to duży wydatek? Każde towarzystwo ubezpieczeniowe do wyliczenia wysokości składki ubezpieczenia OC wykorzystuje dwa podstawowe parametry:
- dane kierowcy,
- informacje o pojeździe.
Na wysokość polisy OC bezpośredni wpływ ma sama osoba ubezpieczająca samochód. Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają przy wyliczeniu stawki przede wszystkim wiek kierowcy oraz jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdu. Warto przy tym zaznaczyć, że każde towarzystwo wyróżnia pojęcie, jakim jest młody kierowca i zwykle stosuje wobec niego wyższe stawki. Dlaczego taka sytuacja ma miejsce? Ponieważ młodzi kierowcy bez doświadczenia mają większe szanse na spowodowanie wypadku lub kolizji drogowej. Dodatkowym aspektem, który uwzględnia się przy tego typu polisie, jest również status cywilny danej osoby. Kierowcy będący w związkach małżeńskich i posiadający dzieci uważani są przez ubezpieczycieli za bardziej rozsądnych i mniej skłonnych do podejmowania ryzyka na drodze. Mogą oni więc liczyć na znacznie korzystniejsze stawki polisy OC.
Wpływ na wysokość składki OC ma również samochód. Ubezpieczyciel dokładnie sprawdza nie tylko markę oraz model, ale także rok produkcji czy liczbę przejechanych kilometrów. Nie bez znaczenia jest również sam kraj pochodzenia pojazdu. Ranking OC jest narzędziem, które pozwala wygodnie obliczyć, podając niezbędne dane, wysokość ubezpieczenia w poszczególnych firmach. Na jego przykładzie można zaobserwować, że również pojemność silnika odgrywa decydującą rolę przy kalkulacji. Większe i szybsze samochody uważane są za sprzyjające wypadkom. Dlatego też właściciele aut o dużej pojemności zapłacą znacznie więcej za ubezpieczenie, niż Ci, którzy decydują się na pojazdy o mniejszej mocy.
Czy ubezpieczyciel może w umowie wykluczyć szkody powstałe w wyniku rajdu?
Konieczność posiadania ubezpieczenia OC dotyczy wszystkich samochodów, również tych wykorzystywanych w inny sposób niż tradycyjna jazda. Mowa o autach uczestniczących np. w rajdach samochodowych. Warto także zaznaczyć, że ubezpieczyciel nie może ustalić własnych warunków polisy OC, które wykluczałyby np. te szkody, które powstały w trakcie wyścigu. Kwestia ta może mieć natomiast znaczenie przy dodatkowym ubezpieczeniu, jakim jest AC. Tam towarzystwo ubezpieczeniowe ma taką możliwość. Dodatkowo w przypadku polisy Autocasco na pojazd wykorzystywany w rajdach, ubezpieczyciel może zażądać składki wyższej niż standardowa. Wynika to głównie z wykorzystania pojazdu w ekstremalny sposób.
Niestandardowe ubezpieczenie dla kierowcy rajdowego
Kierowcy powinni pamiętać, że standardowe ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i przeznaczone głównie dla pojazdów standardowo poruszających się po drogach. Kierowcy rajdowi, którzy swój pojazd wykorzystują nie tylko na drogach publicznych, ale również na torach wyścigowych, powinni rozważyć kwestię dodatkowej polisy. Okazuje się jednak, że w tym przypadku nie bez znaczenia będzie parametr, jakim jest moc pojazdu. Tę może obliczyć, korzystając z informacji na stronie: https://rankomat.pl/samochod/przelicznik-kilowatow-na-konie-mechaniczne. Warto także mieć świadomość, że mocniejsze samochody to również wyższe stawki ubezpieczenia.
Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC zaleca się to przede wszystkim osobom doświadczonym za kierownicą, które mają nowe i wartościowe auta. Dla pojazdu rajdowego składki są zazwyczaj wyższe niż standardowo. Dla właściciela samochodu jest to jednak kompleksowa ochrona w razie różnych okoliczności np. kradzieży.
Kierowcy ścigający się na torach powinni zwrócić uwagę na kwestię ubezpieczenia nie tylko pojazdu, ale również samego siebie. Chcąc zadbać o tę kwestię, warto rozważyć wykupienie dodatkowej polisy NNW, czyli od następstw nieprzewidzianych wydarzeń. Oferty rynkowe coraz częściej przeznaczone są dla konkretnych grup. Można więc zorientować się, która firma ubezpieczeniowa ma propozycje skierowane dla kierowców rajdowych.
Jak znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczeniową? Warto korzystać z darmowych porównywarek cen oraz rankingów. To łatwe w obsłudze narzędzie. Po wprowadzeniu do nich najważniejszych informacji o kierowcy i pojeździe otrzymuje się dostęp do wielu ofert różnych ubezpieczycieli. Z nich można wybrać najlepszą pod względem oferowanych warunków i ceny.